A mellúszás az eggyik alapúszásnem. Az ember bizonyára a békától tanulta el, de ma már a „hivatalos” neve is csak igen szánalmas tükörfordítás…
Németül : Brustschwimmen ist eine Schwimmart. Francoskodón la brasse, angolkodón Breaststroke, vagyis szó szerint „mell(úszás)”. A spanyolban ugyan két neve is van, bár az eggyik ugyanígy ‘mell( stílus)’ jelentésben az estilo pecho, a másik a kicsit nehezebben ért(elmez)hető estilo braza, az ‘öl(elő)úszás’. A portugálban is éppen így peito meg bruços néven él. De nem hagyta el még minden nép a józan ítélőképességét, így olaszul egészen életszerűen és a mintaadójához hűen „la rana”, vagyis békállatossan, szabatossan bék(a)úszás… ahogyan törökül is a béka után (lett) képletessen kurbağalama (yüzme).
Ölelő mell vagy béka ?! Melyik az illőbb ?! Persze az sem mindeggy, hogy hol és az sem, hogy ki ússza …
A mellúszás szó értelme az lehet, hogy (a) mell(ünkk)el túrjuk a tajtékot. A hétköznapi mellúszás neve illőbben, képletesebben ınkább békázás, vagy békászás, vagy még teljesebben bék(a)úszás lehet. Hiszen az állatvılágban legınkább a béka úszik így. Talán tőlük (is) tanultuk egykoron… a vízpartokon beugr(aszt)ott béká(k)ra bámulván… A taljánok bız „béka” néven „rana” szóval is emlegetik, [rána-ként is ejtik] a többieknél találóbban ez úszásnemet ma is. Így tesznek a törökök is kurbağalama ‘béka(mód)’-elnevezésükkel. Talán eggyszerűségében a görög neve a legfurcsább, talán mert a legrégibb is : πρόσθια κολύμβηση [ejt: prószthia kolímviszi] azaz ‘elülső úszás’ néven emlegetik. Vélhetően az ‘elülső úszás’ – nem hátulsó – a hátúszás vagy hanyatt-úszás ellentettjeként termett.
A mellúszás egyébként – a bék(a)úszás vagy békázás mellett – remek megkülönböztetője lehet a „koca-bék(a)úszás”-nak, amikoris az úszó – gyakran társasan is élővízben úszó – a fejét gondosan-folyamatosan kitartva, valóban a mellével túrja a tajtékokat… Az ilyen nem úgy, mint a béka, hanem valóban a mellével úszik… Tehát a „mellúszás” meg a bék(a)úszás már maga is kettő úszásnem ! De van ennek az úszásnemkörnek egy harmadik alakja is : az oldalúszás, amikor is élővízben társalgók – nyakfacsar(od)ás helyett – egymás felé fordulva „oldalazva melleznek”. Itt a külső láb lefelé rúg békamód meg a külső kar is lefelé kavar… A féloldalasság ellenében érdemes, jó átmozgatás, de fontos a rendszeres oldalváltás is. (Ez már a negyedik mellúszásnem.)
A bék(a)úszás azonban változik, fejlődik… a lábcsapás, avagy a (béka)rugás is eggyre kevésbé békás, és az egész mozgás eggyre inkább mellel tajtékozó a mellúszás !
Ma már eggyre inkább két külön úszásnemnek tekinthetjük a békát meg a mellet !
Ezt fogalmazza meg, ha (még) homályosan is Petrov Iván, úszószövetségi edző a kocaúszók meg Gyurta Dániel úszásának összehasonlításában…
A versenysport nem foglalkozik a fogalmak tisztázásával, vagy helyes elnevezésével. Ezért teszem ezt meg én magam helyettük ! Amit a vízparti porondokon meg medencékben nyaralók művelnek az a bék(a)úszás, hiszen a lábcsapás is egészen békás, amit meg Gyurta Dani mutat, az meg a mellúszás ! Talán még találóbban a hömpölygő (majd messzesikló) versenyváltozat a melltajt(ék)úszás vagy melltajtéklás esetleg rövidebben szólva melltajtolás vagy mellhömpöly(g)úszás !
Szabályok meg szabálytalanságok és az ezért járó kizárások… ez a versenysport karámja.
Eggyszer valami csökkent értelmű döntönc megszabta, hogy eggyetlen és csak eggyetlen delfinláb (meg)engedett az indulás után. Miért csak eggy ? De az az eggy is ugyan miért ? Sekélyes szabályalkotók, szőrős vagy lágyszivű bírók… Kit zárnak ki és kit nem, no meg miért ? …Akár eggy tükrietlen „szépséghibáért” is bárkit kizárhatnak… Ez is érdekes, hiszen ettől nem halad(na) jobban, ez csak rossz szokás, ez csak szépséghiba.
Az élményúszóknak ezekkel a fölös izgalmakkal nem kell magukat terhelniük… Elég, ha élvezik a vizet, az úszást…
A mellúszás kialakulása
Ez az ős-úszás már a kőkorban is létezett. Tanúbizonyság erre a magyar Almásy László gróf által 1933 őszén (Mag havában) fölfedezett Úszók Barlangja is Wádi Szúrában… Egyiptom Libüai határában… Gilf Kebírben…
Almásy László külön fejezetet szentel az Úszók Barlangja‘nak Az ismeretlen Szahara (The Unknown Sahara) könyvében, 1934-ben.
De már Bábélben, a későbbi asszír Babülonban is akad dombormű, amely ezt az úszásnemet mutatja…
1538-ban Nicolas Wynman német nyelvészprofesszor megírta úszástankönyvét Colymbetes címmel.
Colymbetes sive de arte natandi Steiner, Augsburg 1538. / Colymbetes, avagy az úszás művészete.
A célja nem is annyira az úszás népszerűsítése, hanem a vízbefúlások számának csökkentése volt. Mindenesetre jó módszertanát adja a bék(a)úszásnak, avagy a mellúszásnak.
A franci(a) tudós költő, Melchisédech Thévenot megírta a csak halála után 1696-ban megjelentetett Art de Nager demontré par figures avec des avis pour se baigner utilement címen az Úszás művészetét. Ebben a bék(a)úszás avagy a mellúszás is szerepel. No persze Thévenot a legkevésbé sem volt korlátolt. Nála fölbukkan már a hanyattbékázás is…
A Párizsban 1696-ban megjelent Art de Nager avagy az Úszás művészete The Art of Swimming címen 1699-ben már angolul is elérhető volt. E könyv olvasója, az amerikai Benjamin Franklin is népszerűsítette e művet és az úszásait is. Sőt Őt mondják a békaláb (uszony) eggyik(?) föltalálójának is…
A Missouri-beli St. Louis-ban 1904-ben megrendezett Nyári Olimpa volt az első verseny, ahol külön úszásnemek szerepeltek 402 m-en (440 yards). Itt már mell, hát és gyors úszásnemekben versenyeztek…
A mellúszás rövid leírása
A mellúszást a vízfelszínnel párhuzamos testtartással végzik. A karok és a lábak együttesen végeznek mozgást hátrafelé, de nem eggy időben. Az időzítés pedig igen fontos !
A testre és persze a haladási irányra merőleges tenyerek húzásával és a csámpított (kifelé fordított) lábfejek tolásával történik a vízben a haladás. A kar mozgása is jelentősen változott a vadvizi úszástól a feszített víztükrű mai uszodákig…
A mellúszás karmunkája…
A mellúszás lábmunkája…
A mellúszás siklása…
A mellúszás magyar nagyjai
25 méteres medencében a 200 m mell világcsúcsot ma is a(z Amerikában élő) magyar Sőni Rebeka tartja.
Mellúszás szabályok a versenyeken
A rajt, illetve a fordulók esetén, a versenyző egy teljes, a combot érintő kartempóval indíthat. Ez az indulás történhet a víz alatt is.
Szabálytalan a háton fekvő testhelyzetbe fordulás. Ez alól a medence végi forduló testhelyzet jelent kivételt.
Miután a fal érintése megtörtént, a versenyzőnek ismét fel kell vennie a hason fekvő testhelyzetet a mellúszásnak megfelelően.
A karokat együtt kell előretolni a mellkas alatt indítva. A kezeket a mellkas alatt, a víz felszínén, az alatt, vagy a víz felett kell előretolni.
A karoknak és a lábaknak egyszerre kell mozdulniuk, ugyanabban a vízszintes síkban. A függőleges mozgás nem megengedett a mellúszás szabályai szerint.
A könyököknek a vízszint alatt kell lenniük. A karok a csípővonal mögé nem vihetők. Ez alól kivétel a rajt és a medencevégi fordulókat követő első kartempó.
Egy tempóciklus egy teljes karmozgásból és egy lábtempóból áll. Egy ilyen ciklus alatt a fejnek egyszer át kell emelkednie a vízszinten.
A medencevégi fordulók, illetve a cél előtti tempó engedélyezett lábtempó nélkül is a mellúszás szabályait alkalmazva.
Versenyeken a fordulók és a célba érkezés idején, a karoknak egyszerre kell érinteniük a falat.
Más sorolásban :
- A rajt és minden forduló utáni első kartempótól a testnek hasra fordulva kell lennie. Nem megengedett hanyatt fordulni egy pillanatra sem.
- Minden karmozdulatnak szimultán, egy vízszintes síkban kell végbemennie, függőleges alternálás nélkül.
- A kezeket együtt tartva kell a melltől fölfelé lökni a víz felszínén, vagy közvetlenül alatta. A könyököknek a vízszint alatt kell maradniuk, kivéve a forduló előtti utolsó tempót, a fordulót és a cél előtti utolsó tempót. A kézfejeket a víz színén, vagy közvetlenül alatta kell visszahúzni, de a csípők vonalán sohasem túl, kivéve az indulás és a forduló utáni első karcsapást.
- Minden lábtempót szintén egyszerre, ugyanabban a vízszintes síkban kell végrehajtani, függőleges alternálások nélkül.
- Az előrehajtó lábtempónál a lábfejeket kifelé kell fordítani. Ollózó, vagy gyors, szabálytalan, pillangózó rúgás nem megengedett. Meg szabad a lábakkal törni a vízfelszínt, azzal a feltétellel, hogy nem követi delfin- (azaz pillangózó) rúgás lefelé. 2005 augusztusától a szabályzat megenged egy pillangózó rúgást indulás és minden forduló után.
- A beütést, minden fordulónál és a versenyvégi beérkezésnél mindkét kézzel egyszerre, fölfelé, a víz színe alatt kell végrehajtani. Az utolsó karhúzás után, a beütés előtt, a fejet a vízbe kell meríteni, feltéve, hogy legalább egy pillanatra megtöri a vízfelszínt, az utolsó teljes, vagy nem teljes ciklus előtt, amely a beütést megelőzi.
- Minden teljes, szabályszerűen kivitelezett egy-egy kartempóból és lábtempóból álló ciklus folyamán, a versenyző fejének valamely része meg kell, hogy törje a víztükröt, mindazonáltal, az úszó, míg teljesen elmerül az indulás vagy minden forduló után, végrehajthat egy teljes kartempót hátrafelé a lábaiig és azokkal egy rúgást. A fejnek a befelé forduló kezek előtt meg kell törnie a víztükröt, a második kartempó csúcsán.
A mellúszás szabályait a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) okiratban rögzítette.
A megrendezésre kerülő versenyeket, az Olimpiáit is ez alapján bonyolítják le.
Forrás: musz.hu, sportszertar.wordpress.com
Ajánlott még :